Számtalan csodás koncertet láthattunk az idei Táncháztalálkozón, ahol számos, korábban a Halmos Béla Program által támogatott zenekar is színpadra állt. Külön büszkeség, hogy sokan közülük Magyarország legnagyobb népzenei eseményén mutatták be lemezüket.

A Bajkó zenekar Párosan című anyagának különlegessége, hogy párosával válogattak összeállításokat Erdély számukra legkedvesebb vidékeiről. Vendégnek pedig meghívták énekelni Sőregi Annát, aki a nagyközönség számára a „Fölszállott a Páva” népzenei vetélkedőben mutatkozott be. Virtuóz cimbalomjátékával Enyedi Tamás színesíti a zenekar összeállításait.

Megismerkedhettünk a Pásztorhóra legutóbbi lemezével is. A Soha el nem felejtelek címre keresztelt anyag ismét a moldvai csángó zenét idézi meg: az ősi csángó zenei hagyomány és a budapesti táncházas generáció fiatalos dinamizmusának találkozása.

Ocskay Rita és zenekara végre a budapesti közönség elé tárta Bonchidától Bonchidáig című lemezét, amelyet saját bevallása szerint nagymamája inspirált. Rita először szakdolgozata kapcsán kezdett el Bonchidával foglalkozni, és úgy hiszi, ezt a témát befejezni nem, csak abbahagyni lehet.

Szintén friss lemezét hozta el a Táncháztalálkozó közönségének az Eszterlánc zenekar. A Szemben Komoly Időkkel a hagyományos magyar népzenét mutatja be a Mezőségről, Magyarszováton, Búzában és Melegföldváron gyűjtött zenék alapján.

Szintén a Táncháztalálkozón ünnepelte negyvenedik jubileumát a Dűvő és a Békés Banda is – mintha a kor nem fognak rajtuk, úgy húzták a talpalávalót a közönségnek. De csodás koncertet adott többek közt a Zagyva Banda, Mihó Attila, András Orsolya, a Bakator zenekar, a Gajdos zenekar, a Magos, Csoóri Sándor és fiai, a Tükrös, Debreczeni-Kis Helga, Dresch Mihály, a Sültü, a Sárarany, az Erdőfű, Herczku Ági és a Suttyomba.

Havay Viktória is új lemezzel jelentkezik – a Felültem a széles világ lovára című anyagon rengeteg neves közreműködő és persze barát jut szerephez. A vonós összeállításait Horsa Istvánnal álmodták meg, a zobori és alföldi dallamokat dudás barátjával, Istvánfi Balázzsal fogta össze egy csokorba, a csodálatos, földöntúli furulyajátékot Dóra Áronnak köszönhetjük. A moldvai összeállításban zenésztársai, Kudász Ferenc és Walch Márton (Viktória és a Cápok) voltak segítségére.

Két remek videót is ajánlunk: Húsvétra készült Tímár Sára lélegzetelállító kisfilmje – az egyik legkorábbi magyar nyelvű feljegyzésekből ismert Krisztus feltámadott kezdetű énekhez igazi tavaszköszöntő és egyben léleksimogató képsorok társulnak. Az EtnoRom zenekar a Halmos Béla Program támogatásával nemrégiben a zágrábi Tolerancia Fesztiválon adott koncertet – az itteni hangulatot bemutató képsorokat is érdemes megnézni!