Évtizedek után 2019 elején lehetőséget kaptam még egyszer nyolc visai magyar ember lába alá zenélni. Lehetőség volt, hogy megpróbáljam, vajon jól gondolom-e: ezzel a három zenésszel tudnánk a lehető legjobban megközelíteni azt a muzsikát, ami mára a szülőhelyén is nagyon megváltozott, vagy ki is halt. S amit sok jó kolléga másképp hall, másképp érez. A vélt igazamat kerestem.

Fekete Antal, Havasréti Pál és Liber Endre volt a segítség, ők az a három muzsikus, velük szerettem volna ezt megpróbálni, őket olyannak tudom, hallom. Az igazunk meglett, a vizsgabiztosok, sokat látott visaiak mondták a szemünkbe – s mi magunk is halljuk amit hallunk. Az ő táncukra muzsikálva született akkor egy alkalmi felvétel, azt sokszor visszahallgatva, és a többiek biztatására érett meg az elhatározás: csináljunk így, négyen egy lemezt. Mert – tudva hogy mi sem vagyunk ,,eredetiek”, csak tanítványok – szerettem volna, ha a lehető leghitelesebben sikerül muzsikálni, szép arányokkal, szép táncos tempókkal, a dallamokban szép fordulatokkal, s három olyan zenésszel, aki már mindent megtapasztalt, megérlelt, aki nem mutogat. Aki nem kell bizonyítson, mert megbizonyosodott már rég. 

Ezen a lemezen szándékosan csak olyan dallamokat játszunk, amit már mindenki ezerszer hallott, jól ismer: nincs zsákbamacska. Most szándékosan nincs köztük se cigány-, se román eredetű. Azt a hangzást igyekszünk visszaadni, ahogy 1969 és 1985 közt muzsikáltak a palatkai zenészek tánc alá, odahaza, a saját vidékükön. A létező felvételek közt ez volt a leggazdagabb időszak, volt sok olyan igényű mulató ember, táncos, akik miatt méginkább élvezet, kihívás, megtiszteltetés lehetett jól muzsikálni 

Szóval remélem hogy útravaló, útmutató is lehet akár ez a felvétel ezzel a három ,,régi motorossal” – bárkinek. A felvétel nem hosszú, de lehet rá jót táncolni, énekelni. Közben nem alkalmas karatézásra, mert a legszebb hagyományos tempókat igyekeztünk visszaadni. Ha ebből előadás születik, bőven van miről beszélgetni egymással, a közönséggel. Muzsikus segítőim tapasztaltságát mindenképp érdemes végighallgatni, végiggondolni. Lehet ebből egy beszélgetős, mesélős koncert, visszaemlékezés. S utána egy jó táncház kamarási, keszüi, visai, palatkai táncok alá. De tanítás is akár.

Ha jó emberekhez kerül: hatni, alkotni, s azzal tán gyarapítani is segíthet.

A Kollégium támogatásával készült lemez: Magyarpalatka

KONTAKT: Koncz Gergely +36 70 329 8194

Koncz Gergely és barátai” bejegyzéshez egy hozzászólás

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.